Η καλύτερη άμυνα είναι η ...άμυνα!

POST BY ΒΟΡΓΙΑΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣIN Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
RODOPI SPORT
  • Print
  • Τελικά η καλύτερη άμυνα δεν είναι η επίθεση κι αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στην σημερινή αναμέτρηση μεταξύ Αστέρα Αιγείρου και ΠΑΟΚ Κοσμίου. Πως μας τα έφερε έτσι η τελευταία αγωνιστική του έτους, με 6 μόλις ομάδες να αγωνίζονται και 4 να... κοιτάνε! Το ματς διεξήχθη στο ραδιοφωνικό γήπεδο, όπου έχει διατηρηθεί σε εξαιρετική κατάσταση και υπό τα βλέμματα τουλάχιστον 150 φιλάθλων, αφού οι εξέδρες γέμισαν και με οπαδούς και ποδοσφαιριστές από την αναβληθείσα αναμέτρηση στο Άλσος, ενώ το παρόν έδωσε και το τεχνικό επιτελείο της Ξυλαγανής. Αστέρας και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν εντυπώσεις, όχι όμως και βαθμούς, με τους "γηπεδούχους" να παίρνουν ένα αποτέλεσμα κλειδί για τη συνέχεια και τους φιλοξενούμενους να πληρώνουν την τραγική μέρα της επιθετικής τους γραμμής. Στα συστήματα, ο Τσαλίδης πήγε με το 4-3-3 του προκειμένου να κρατηθεί αμυντικά και να τρέξει στην κόντρα, ενώ ο Αϊβάζης με ένα κλασικό 4-4-2 προκειμένου να έχει ισορροπημένες γραμμές.
    Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικότερα, αφού άλλωστε προερχόταν και από την 8αρα στον κύπελλο! Στο 1ο λεπτό ο Ζαχαρόπουλος σούταρε δυνατά αλλά άουτ, ενώ ο ίδιος προσπάθησε και 5 λεπτά αργότερα πάλι με σουτ αυτή τη φορά έξω από τη μεγάλη περιοχή να βρει δίχτυα αλλά ο Τζικάκης απέκρουσε. Πρώτη φάση και γκολ, ωστόσο, η ιστορία του αγώνα για τον Αστέρα, αφού στο 15' ο Αραμπατζής Γιώργος άνοιξε το σκορ. Αν βραβεύαμε και την καλύτερη ασσίστ στους αγώνες αυτή σίγουρα ανήκει επάξια στον Ζούκα, ο οποίος "τρύπησε" όλη την άμυνα του Κοσμίου με την κάθετή του πίσω από το κέντρο, βρήκε με ακρίβεια τον Γιώργο, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα πάνω από το Ξύτσα για να κάνει το 1-0.Ο ίδιος ήταν που και στο 20' έπιασε κεφαλιά που έφυγε λίγο αριστερά, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι αλλά το σουτ του Κυνηγόπουλου εξουδετερώθηκε από τον Τζικάκη. Και στο 30' οι φιλοξενούμενοι ξανααπείλησαν, αλλά το δεξί μπακ Βοργιατζίδης -μολονότι είχε χώρο από δεξιά και θα μπορούσε να βγει σε θέση τετ-α-τετ- επέλεξε ένα μακρινό σουτ που έφυγε ψηλά.Η κλασική ευκαιρία όμως ήρθε στο 44', όταν ο Γκόγκος ύστερα από πάσα του Κυνηγόπουλου βγήκε ολομόναχος με το τέρμα, αλλά το τελείωμά του τελείως άτεχνο. Ο Κυνηγόπουλος προσπάθησε να διορθώσει την κατάσταση στις καθυστερήσεις, αλλά η κεφαλιά του από κόρνερ κατέληξε στην αγκαλιά του Τζικάκη.Μετά την ανάπαυλα η Αίγειρος προσπάθησε να "σφραγίσει τον άσσο" σε διαδοχικές στιγμές με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Αραμπατζή Γιώργο. Στο 47' το 7αρι έκοψε την μπάλα στον Κισσούδη, αλλά το μονοκόμματο σουτ του ήταν πάνω στον Ξύτσα, ενώ στο 53' ο Αραμπατζής Γιώργος έκμεταλλεύτηκε ένα από τα πολλά αμυντικά λάθη, βγήκε τετ-α-τετ κι έπιασε σωστό πλασέ αλλά ο πορτιέρο έκανε μια απόκρουση υψηλού επιπέδου στην δεξιά του γωνία. Ο νεαρός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αφού 5 λεπτά πιο μετά σημάδεψε με πάσα ακριβείας τον αδελφό του, ο οποίος σε θέση βολής έπιασε σουτ, μόνο για να πει εκ νέου ο Ξύτσας το "όχι". Ο γκολκίπερ έσωσε την ομάδα του και επέτρεψε στους υπόλοιπους να πιέσουν ψηλά από το 60' και μετά για την ισοφάριση. Η Αίγειρος κλείστηκε πίσω, αλλά ο ΠΑΟΚ φάνηκε να μην έχει τον παίχτη που θα μπορούσε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα. Από τις προσπάθειες της ομάδας ξεχωρίζουμε μόνο ένα σουτ του Ζώβληκα στο 82' που πέρασε άουτ, αλλά και μια κεφαλιά του Ζαχαρόπουλου στο 89' με κατάληξη πάνω στον Τζικάκη.Η Αίγειρος πήρε αυτό που ήθελε με πρωταγωνιστή τον Αραμπατζή Γιώργο, έδειξε ότι διαθέτει άμυνα "μπετόν" και πως διανύει την καλύτερη αγωνιστική της περίοδο. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε με τους ίδιους 11 όλο τον αγώνα, είχε την κατοχή σε όλη τη διάρκεια, αλλά αδράνησε πολλάκις αμυντικά κάνοντας λάθη που κόστιζαν σε αντεπιθέσεις. Ραντεβού το 2015 και την 14η αγωνιστική!
 Διαιτητές: Τσιαβδαρίδης Γ, Μπερμπέρ, Σ Πολυχρονίδης Α
Αστέρας Αιγείρου (Τσαλίδης): 1. Τζικάκης Π 2. Τσαγκαλίδης Κ 3. Δημάκης Μ 4. Βονιάδης Β 5. Πατσαλής Δ (45'  Μουζακίδης) 6. Τροκανάς Π 7. Αραμπατζής Γ 8. Ζούκας Δ. 9. Κισσούδης Ε (71' Δραγανίδης) 10. Αραμπατζής Μ 11. Κουρτίδης
ΠΑΟΚ Κοσμίου (Αϊβάζης): 1. Ξύτσας Κ 2. Βοργιατζίδης Χ 3. Μόσχος Γ 4. Ταμάμης Λ  5. Κιλέτσης Ι 6. Γιαπρακτσής Ι 7. Ζαχαρόπουλος Γ 8. Ζώβληκας Δ 9. Γκόγκος Δ 10. Ταβασίδης Σ 11. Κυνηγόπουλος Ν